121
22 shares, 121 points

BMW ја продолжува моделската офанзива во луксузниот сегмент. По купето од новата серија 8, коешто веќе стартуваше со производство, следен е кабриолетот. Тој моментно се тестира во регионот на Лас Вегас

Нема одмор додека BMW освојува нов сегмент на пазарот, или поточно ја комплетира понудата во класата кадешто клиентите на марката досега ги услужуваше единствено лимузината од серијата 7. Престижното купе од серијата 8 стартува со испорака во ноември, а во тој период и новиот теренец X7 ќе го има своето прво појавување пред јавноста. Во меѓувреме се јавува и третиот член во новата моделска постава од врвот на понудата на баварците – кабриолетот од серијата 8.

Kabriolet serija 8 BMW 3

Тест-прототипите на идниот кабриолет моментно се наоѓаат на проверка на специфичните функции, на релација меѓу Лас Вегас и злокобната Долина на смртта во САД. Тоа буквално е „жешката фаза“ од развојот на кабриолетот до сериски модел. Сé што функционира тука, ќе функционира и на секое друго место. Изложувањето на температури од преку 50 oC ги напрега подеднакво и механичките и електронските делови. Дополнителен фактор е правта.

Серијата 8 на BMW го продолжува поглавјето на славниот BMW 850i од 1990-те

Во комар-оазата Лас Вегас чекаат други предизвици. Во сообраќајот на „Лас Вегас Стрип“ се запира и поаѓа на секој метар, а по напуштањето на цивилизацијата следат земјените патишта по Маунт Витни и маратонски тури меѓу брегот на Пацификот и Карпестите Планини. Кабриолетот практично ги минува истите тури што претходно ги совлада купето од серијата 8.

Kabriolet serija 8 BMW 2

Долината на смртта е предел во когошто човек најмалку би посакал да се одвезе со кабриолет. Но, условите се како измислени за специјалните тестови на инженерите на BMW. По повеќечасовно изложување на сонце се тестира функционирањето на електрониката во кокпитот, на озвучувањето на сензорите и камерите на системите за асистенција, на дисплеите, поврзувањето, местењето на седиштата – и секако, клима уредот.

Посебен предизвик за електрониката е возење по славната Хувер Дам. Исклучително силните електромагнетни бранови од турбините влијаат врз електронските системи во возилото – токму од тие причини BMW ја тестира заштитата од тие влијанија покрај оваа позната брана на реката Колорадо

По тестирањето во услови на пустинска жештина, агендата за секоја нова моделска серија на BMW опфаќа и комплетна програма во центарот за зимско тестирање во Арјеплог, Шведска, како и безброј кругови на тест-патеката на групацијата BMW во Мирамас, Франција, и секако, на Нирбургринг. Дури откако ќе се извозат илјадници километри во овие екстремни услови, инженерите даваат одобрение за престижното автомобилско парче, како серијата 8 на BMW, да влезе во сериско производство.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Кабриолетот од серијата 8 на BMW

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Сите убави работи се во три: Нова серија 3 на BMW

BMW X7 успешно ги заврши тестовите за преживување

По купето од серијата 8 на BMW следат кабриолет и купе-лимузина

Ова се конкурентите на серијата 8 на BMW


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

121
22 shares, 121 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813