168
27 shares, 168 points

Серијата 8 на BMW моментно ја застапува само купе изведбата. Но, Баварците имаат и други планови. В година пристигаат кабриолет и купе-лимузина, а дополнително и M8

Од серијата 8 на BMW моментно го знаеме само купето, но Баварците имаат многу поголеми планови со репрезентативната моделска серија. BMW потврди дека наскоро пристигаат кабриолет и купе-лимузина.

Купето од серијата 8 стартува со испорака во ноември. Пред крајот на следната година, на елегантно скроеното, но непрокосновено моќно купе ќе му се придружат отворената каросериска изведба со четири седишта и стилска купе-лимузина, којашто во номенклатурата на BMW се води како Gran Coupe. Во текот на следната година, моделската серија ќе биде крунисана и во екстремните спортски варијанти под знакот на M GmbH.

V12 овојпат нема да работи во серијата 8 на BMW: Баварците своевремено го вградија првиот повоен дванаесетцилиндарец од германска продукција во 750iL од генерацијата E32

За разлика од претохната серија 8, новиот модел којшто ги наследува купето, кабриолетот и купе-лимузината од серијата 6, нема да биде достапен со 12-цилиндарец. Топ-моделот засега е M850i xDrive, со 4,4-литарски V8 со 530 КС и 750 њутнметри. Осумцилиндарецот овозможува M850i да спринтува до темпо сто за 3,7 секунди.

BMW уште во 2013 година ја најави серијата 8 преку концептот Gran Lusso Coupe. Во дизајнирањето, тогаш за прв пат учествуваше Pininfarina

Втората опција во моментов е дизелскиот 840d xDrive. Со трилитарски шестцилиндарец со 320 КС и 680 њутнметри, благородното купе забрзува од место до темпо сто за 4,9 секунди. Во двете погонски варијанти, преносот на сила го врши осумстепен менувач Steptronic.

Изгледот на купе-лимузината веќе го најави концептниот M8 Gran Coupé, посебно дотеран за премиерата како М-изведба.


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

168
27 shares, 168 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743