132
19 shares, 132 points

Во предвечерието на легендарната маратонска трка во Леман започнува следното големо поглавје на BMW. Светската премиера на купето од новата BMW серија 8 ќе се случува на 15-ти јуни. За сето тоа да има вистинска смисла, сериската верзија на луксузното купе ќе има деби покрај тркачкиот BMW M8 GTE, која што веќе во следниот ден ќе учествува на 24 часа Леман. Со тоа воедно се означува и големото враќање на BMW на патеката Леман, по 2011 година.

Тркачкиот M8 GTE му направи одличен вовед на купето од BMW серија 8

BMW Motorsport ќе учествува на француската патека со два автомобила M8 GTE, коишто веќе го покажаа потенцијалот на почетокот на новата сезона во Спа-Франкоршамп, како и во американскиот ИМСА. Во погонот и подвозјето на BMW серија 8 се користат искуства од мотоспортот. Тоа се покажува најмногу кај BMW M850i xDrive Coupé.

bmw серија 8 Велс, bmw m850i xdrive coupe

Со нов мотор V8, погон на сите тркала, регулирана блокада на задниот диференцијал, управување на сите тркала, приспособливо подвозје со систем за спречување на наведнувањето на каросеријата и бандажи од 20 инчи ќе се вмеша меѓу најблагородните модели во гран-туризмо класата.

Со купето од серијата 8 започнува големата моделска офанзива на BMW во луксузната класа. Се најавуваат и други каросериски изведби, вклучувајќи и кабриолет како конкурент на Mercedes S-Class. Продажбата на купето од BMW серија 8 ќе стартува веќе годинава.

BMW M5 со плус 25 КС и уште поагресивно подвозје

BMW 6 Gran Turismo добива четирицилиндарски дизел

Наследникот на BMW 850i влегува во целната рамнина

BMW X3 почна да вози и на струја

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
19 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813