146
20 shares, 146 points

Баварската марка го заокружи првото полугодие и соопшти раст во продажбата во сите сегменти. Наесен следи електричниот BMW iNext, за почеток како студија, а од 2021 година како техно-револуционер

Во извештајот за првото полугодие на BMW, нема многу редови додека повторно се спомене iNext. Автомобилот когошто Баварците го најавуваат како технолошка револуција – и секако, вози на струја – ќе биде претставен на салонот во Париз наесен. Серискиот старт ќе следи во 2021 година, а производството ќе се одвива во Динголфинг.

bmw i vision dynamics, bmw i4

Од пред неколку недели се знае и дека iX3, електричната изведба на BMW X3, којашто од 2020 година ќе се произведува кај кинескиот партнер Brilliance, ќе се извезува и на останатите носечки електро-пазари. Во исто време, со кинескиот Great Wall е спогодено основање заедничка компанија за производство на електричен Mini.

Компанијата именувана Sporlight Automotive Limited ќе произведува електромобили и за Great Wall. Неодамна беше потврдена и изградба на нова фабрика во Унгарија. Софтверските инженери знаат и за „фабриките на умови“ на BMW во Лисабон и Порто.

BMW е водечка премиум марка во продажбата на електрични возила

Тоа се плановите, ова е реализацијата: Во првите шест месеци, групацијата продала близу 61.000 примероци од BMW и Mini со електрифицирана погонска спрега, што значи и плагин-хибриди. Не постои друг премиум производител што моментно продава повеќе електрични возила од групацијата BMW. Планот е до крајот на годинава да се продадат повеќе од 140.000 електрични возила. Моментно BMW нуди повеќе од десет „е-модели“.

Mini Electric, Design

Од крајот на следната година почнува и производството на електричниот Mini во Оксфорд, една година подоцна следи iX3. До 2025 ќе дебитираат и електричниот BMW i4, како и револуционерниот iNext – тоа се само два од вкупно 25-те планирани електрични возила. Половината од нив ќе користат чисто „батериски“ погон.

Тоа што на BMW му ја овозможува оваа моќ на пазарот, сепак се класичните модели, а тие и натаму се продаваат одлично. До јуни се продадоа 1.242.507 примероци од BMW, Mini и Rolls-Royce. Тоа е за 1,8 процент повеќе од истиот период лани.

BMW расте веќе 35 квартали едно по друго

Продажбите ќе забележат поголем пораст во втората половина, откако ќе заврши процедурата на префрлување на новите норми за потрошувачка и емисија WLTP. Досега околу 190 моделски изведби имаат добиено одобрение за регистрација според Euro 6d-Temp.

Од матичната марка BMW, за шест месеци се продадоа 1.059.296 примероци (+2,0%). Најголем пораст имаат серијата 1 (98.396 возила, +7,2%), BMW X1 (152.866, +11,8%) и серијата 5 со 191.185 примероци и раст од дури 14,9 проценти. Петката моментно е најпродавана во сегментот на бизнис-лимузините. Напредува и X3, со +24,5% и вкупно 17.584 примероци.

Rolls-Royce Cullinan Torsten

Mini постигна 181.430 продажби (+0,1%), што најмногу е заслуга на Contruman со 48.692 примероци и раст од 39,8 проценти. Rolls-Royce уште пред Cullinan има супер-резултати, со 1.781 возило или за 13,1 проценти повеќе од првото полугодие лани.

Резулатите по региони, за сите марки од групацијата BMW:

Европа: 562.102 примероци (+1,2%)
Америка: 226.061 примероци (+3,9%)
· САД (176.570 / +2,8%)
Азија: 423.890 примероци (+1,9%)
· Кина (300.153 / +2,2%)

Луксуз е да возиш хибриден BMW што заштедува 1000 евра годишно

BMW M2 Competition би ја претркал и сопствената сенка

Mini ќе направи возењето на струја да стане градска шема


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
20 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *