143
20 shares, 143 points

Со пробните возења во Велс завршува беспоштедното тестирање на купето од новата серија 8 на BMW, по што преостануваат само уште салонската премиера и стартот на продажбата. Техничарите имаат задача да ги преземат завршните дотерувања на погонот и на подвозјето, со особено внимание на BMW M850i xDrive Coupe.

bmw serija 8 vels 11

Топ изведбата на луксузното купе добива комплетно нов мотор V8, активна блокада на диференцијал во задната оска, спречување на навалувањето на каросеријата и интегрално активно управување. Сето тоа има за цел да постигне врвен спој меѓу возна динамика и комфор за возење на долги релации. Гран туризмо од најпрефинетиот вид.

Новиот V8 на BMW располага со 68 КС повеќе во споредба со претходикот

Новиот осумцилиндарец располага со 530 КС и вртежен момент од 750 њутнметри. Тоа е за 68 КС повеќе во споредба со претходникот. Највисокиот вртежен момент се постигнува при 1.800 вртежи во минута, а моќта се пренесува до сите тркала преку осумстепен спортски автоматик Steptronic.

bmw serija 8 vels 111

Продажбата на новата серија 8, наследничка на легендарното купе од 1990-те години, стартува со продажба веќе годинава.

BMW ги скусува трошоците за франкфуртскиот ИАА: Има подобри места

BMW сака сите овие предмети да ги продаде со автомобилот

BMW продаде 30.000 електрични автомобили до март

Дизел скандал и во BMW: Сервисен повик за 11.000 возила


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

143
20 shares, 143 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813