Нови модели

Наследникот на BMW 850i влегува во целната рамнина

Завршните тестирања на новата серија 8 се одвиваат во Велс, кадешто техничарите на BMW работат на последните финеси што ќе произведат врвен спој на возна динамика и комфор за долги релации. „Гран-туризмото“ од Минхен стартува со продажба веќе годинава, топ моделот BMW M850i xDrive добива нов V8 со 530 КС

Со пробните возења во Велс завршува беспоштедното тестирање на купето од новата серија 8 на BMW, по што преостануваат само уште салонската премиера и стартот на продажбата. Техничарите имаат задача да ги преземат завршните дотерувања на погонот и на подвозјето, со особено внимание на BMW M850i xDrive Coupe.

bmw serija 8 vels 11

Топ изведбата на луксузното купе добива комплетно нов мотор V8, активна блокада на диференцијал во задната оска, спречување на навалувањето на каросеријата и интегрално активно управување. Сето тоа има за цел да постигне врвен спој меѓу возна динамика и комфор за возење на долги релации. Гран туризмо од најпрефинетиот вид.

Новиот V8 на BMW располага со 68 КС повеќе во споредба со претходикот

Новиот осумцилиндарец располага со 530 КС и вртежен момент од 750 њутнметри. Тоа е за 68 КС повеќе во споредба со претходникот. Највисокиот вртежен момент се постигнува при 1.800 вртежи во минута, а моќта се пренесува до сите тркала преку осумстепен спортски автоматик Steptronic.

bmw serija 8 vels 111

Продажбата на новата серија 8, наследничка на легендарното купе од 1990-те години, стартува со продажба веќе годинава.

BMW ги скусува трошоците за франкфуртскиот ИАА: Има подобри места

BMW сака сите овие предмети да ги продаде со автомобилот

BMW продаде 30.000 електрични автомобили до март

Дизел скандал и во BMW: Сервисен повик за 11.000 возила

Tags

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730