за

Новите генерации BMW M3 и M4 созреваат на тркачките патеки

Новите генерации BMW M3 и M4 созреваат на тркачките патеки
Новите генерации BMW M3 и M4 созреваат на тркачките патеки

BMW M GmbH се подготвува за смена на своите спортски икони. Новите BMW M3 и M4 Coupe моментно се во најважната фаза од созревањето пред влегување во сериско производство, со возно динамичките тестови по тркачките патеки. Под хаубата работи нов шестцилиндарец во линија, со зголемена моќност, кој заедно со посебното дотерано подвозје од M-инженерите ќе се погрижи за нови стандарди меѓу екстремните спортски лимузини и купеа во средната класа.

Доработката во сите подрачја, почнувајќи од погонот, водењето на тркалата и амортизацијата, до управувањето и системот за сопирање, бара M3 и M4 да минат обемно тестирање по јавни патишта, во сопствените тест-центри на BMW во Мирамас во Јужна Франција и на Арјеплог во Шведска, како и по повеќе тркачки патеки.

Главниот „збор“ секако дека припаѓа на Нирбургринг, каде што најдобро се докажува колку е погодена заедничката работа на погонот и подвозјето. Меѓу бројните патеки спаѓа и Заксенринг, каде што деновиве се возат прототипите на идните М-модели.

Со секој автомобил на BMW M донесуваме технологија од мотоспортот на патиштата. Новите BMW M3 Limousine и BMW M4 Coupé го следат овој принцип на најдоследен начин. Двата модели веродостојно ја продолжуваат традицијата на најуспешниот модел во трките со туристички автомобили во светски рамки. Резултатите од возењата за крајно дотерување ни покажуваат дека новата моделска генерација значително ќе ги надмине своите претходници во поглед на перформансите.

Маркус Флаш, директор на BMW M GmbH

Исто како сите актуелни M-модели, така и новите M3 и M4 ќе се нудат во две верзии на моќност. Покрај изведбата со 480 КС и 6-степен мануелен менувач ќе има и модел Competition со 510 КС и со 8-степен M Steptronic. Мануелниот менувач ќе ги израдува традиционалистите и пуристите. Подоцна ќе се придружи и верзија со погон на сите тркала, со M xDrive.

Премиерата на спортските икони се планира за средината на септември.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

View this post on Instagram

The new BMW M4 full speed on the race track. Manual transmission, heel & toe – let's celebrate pure driving! #TheM4 #TheNewM4 #BMW #M4 #BMWM BMW M4 – Fuel consumption combined (l/100 km): 10.9 – 10.5 CO2 emissions combined (g/km): 249 – 239. Preliminary data. The values of fuel consumptions, CO2 emissions and energy consumptions shown were determined according to the European Regulation (EC) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. The figures refer to a vehicle with basic configuration in Germany and the range shown considers optional equipment and the different size of wheels and tires available on the selected model. The values of the vehicles are already based on the new WLTP regulation and are translated back into NEDC-equivalent values in order to ensure the comparison between the vehicles. [With respect to these vehicles, for vehicle related taxes or other duties based (at least inter alia) on CO2-emissions the CO2 values may differ to the values stated here.] The CO2 efficiency specifications are determined according to Directive 1999/94/EC and the European Regulation in its current version applicable. The values shown are based on the fuel consumption, CO2 values and energy consumptions according to the NEDC cycle for the classification. For more information on the WLTP and NEDC test procedures, see https://www.bmw.com/en/innovation/wltp.html. Further information on official fuel consumption figures and specific CO2 emission values of new passenger cars is included in the following guideline: 'Leitfaden über den Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen' (Guide to the fuel economy, CO2 emissions and electric power consumption of new passenger cars), which can be obtained free of charge from all dealerships, from Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen and at https://www.dat.de/co2. All vehicles, equipment, combination possibilities and varieties shown here are examples and can differ in your country. In no way they consitute a binding offer by BMW M GmbH. Visit your local BMW website or see your authorised BMW M Retailer for accu

A post shared by BMW M GmbH (@bmwm) on

Тест: BMW 218i Gran Coupe

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
bentley bentayga

Bentley Bentayga со нов залет по првите 20.000 примероци

Suzuki Across

Suzuki Across вози 75 km на струја и личи многу како Toyota RAV4