164
29 shares, 164 points

Техниката од медицината му овозможува на BMW побрзо да ги развие новите технологии за сериско производство. Станува збор за гигантски компјутерски томограф, со четири роботи кои снимаат илјадници пресеци од цел автомобил

BMW е првиот производител на автомобили кој користи компјутерска томографија при развојот, изработката и анализата на комплетни прототипи. Технологијата од медицината се користи и за проверка на квалитетот на моделите на Mini и Rolls-Royce, уште во најраната фаза од развојот.

Четири роботи кружат околу прототипите и снимаат илјадници пресеци. На тој начин се проверува примената на иновациите, на новите материјали и на новите техники на спојување, без потреба од оштетување на воизлото. Досега прототипите мораа да се расклопат до најситниот дел, заради проверка. „Рентгенологијата“ се наоѓа во пилот-фабриката на BMW во Минхен, односно во познатиот центар FIZ кадешто времето брои неколку години или децении понапред.

BMW компјутерска томографија 4

Користа е во тоа што новите технологии може побрзо да се развиваат до сериско производство, а паралелно ќе продолжи да расте и квалитетот на автомобилите од групацијата. Рентгенот и „це-те“ и досега се користеа, но само на статички уреди и за помали компоненти. Новиот центар буквално отвора нови димензии, за работа со комплетни возила.

Прецизноста при анализирањето е во микрометарското подрачје. Тоа што се проверува е на пример состојбата на каросеријата пред и по лакирањето. Таа се изложува на големи температурни оптоварувања при лакирањето, што може да доведе до несакани влијанија врз лепените споеви. Со рентгенски зраци во иднина ќе се проверуваат и варовите и „штанцувањата“, односно преклопните споеви.

Технологијата се усовршуваше во последните две години, во соработка со Центарот за развој на рентгенска техника во рамките на познатиот институт Фраунхофер.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Компјутерска томографија на цели автомобили во BMW

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

164
29 shares, 164 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format