175
22 shares, 175 points

Финансиски инспектори моментно спроведуват истрага дали BMW навреме ги известил јавноста и акционерите за смената на врвот на концернот. Таквите настани можат да влијаат врз вредноста на акциите и затоа не смее да се манипулира со информациите.

Финансиска инспекција истражува дали производителот на автомобили BMW навреме ја известил јавноста за измените во врвот на менаџерскиот тим. Целата процедура се води поради соопштението што BMW го издаде на 18-ти јули. Во него, производителот најави дека директорот за производство Оливер Ципсе на 6-ти август ќе го замени дотогашниот шеф Харалд Кригер на местото на претседател на управниот одбор на BMW AG.

Претпријатијата што котираат на берзата се обврзани јавноста и своите акционери навреме да ги информираат за настаните, коишто може да влијаат врз вредноста на акциите. Замената на шефот претставува таков настан што може да го смени курсот на акциите.

Повеќе германски медиуми долго пред 18-ти јули известуваа дека Ципсе се вбројува меѓу фаворитите за наследник на Кригер. Инспекцијата не наведува дали овие медиумски известувања фактички се причина за спроведувањето на истрагата во BMW.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

175
22 shares, 175 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *