134
22 shares, 134 points

Голфот некогаш може да биде корисен спорт. Англиски голфер постигна погодок со само еден удар и со тоа го заслужи спортскиот BMW i8

Продолжува неверојатната серија. На четвртиот турнир во голф во Келн, во организација на BMW, повторно на еден играч му успеа во само еден замав да освои автомобил од баварската марка. Англичанецот Арон Раи го постигна погодокот користејќи „железна шестка“ , за што е потребно повеќе среќа, отколку умешност. Наградата дополнително ќе го усреќи овој 23-годишен голфер: BMW i8 Roadster.

Директен погодок од растојание од 153 метри

Родстерот, како трет и најнов модел на електричната подмарка на BMW, стартуваше со продажба неодамна, откако купе-верзијата веќе неколку години им го нуди задоволството во возењето BMW на своите возачи. Секако, станува збор за плагин-хибриден погон, во комбинација со егзотична каросерија во поглед на материјалите и конструкцијата. Со системска моќност од 374 КС, двоседот спринтува до темпо 100 за 4,6 секунди.

На премиерното одржување на турнирот во Келн во 2012 година, Англичанецот Ендрју Маршал го освои BMW 640i Gran Coupé. Две години подоцна, уште еден Англичанец го постигна спектакуларниот погодок и доби подеднакво спектакуларен автомобил: Џејмс Хит беше награден со BMW i8. Во 2016 година, Шкотот Ричи Ремзи стана третиот голфер што во еден замав заработи автомобил од Баварците. Неговата награда: BMW M760Li xDrive.


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
22 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format