126
18 shares, 126 points

Минхен веќе со месеци го држи автомобилскиот свет во неизвесност околу премиерата на BMW i8 Roadster. Отворената изведба на спортскиот плаг-ин хибрид само го чека вистинскиот момент. Можно е i8 Roadster да го види светлото на денот веќе следниот месец.

BMW го вежба трпението на своите фанови, со серијата точно дозирани и темпирани подбуцнувања околу новиот BMW i8 Roadster. Отворената каросериска изведба на спортскиот хибрид BMW i8 се појави под маска уште во март годинава. Сега Баварците тврдат дека автомобилот е во завршна фаза од тестирањето, иако автомобилот веќе одамна е готов за старт. Родстерот го исчекувавме на неколку салони досега, но голема е веројатноста дека премиерата конечно ќе се случи на салонот во Лос Анџелес, во почетокот на следниот месец.

bmw i8 roadster pre 1

Во секој случај, на последните фабрички фотографии од i8 Roadster може за првпат да се забележи механизмот којшто ќе го преклопува покривот зад седиштата. Згоден детал е можноста за спуштање на задното стакло, коешто воедно ќе функционира како ветерна брана кога покривот е спуштен.

Изгледот на BMW i8 Roadster ќе се раководи според концептот i8 Spyder

Капацитетот на батеријата ќе биде зголемен во споредба со купе-изведбата, по примерот од фејслифтот на i3, а ќе порасне и системската моќност, од сегашните 362 на преку 400 КС. Продажбата ќе стартува напролет. Со родстерот пристига и фејслифтот за купето i8, вклучувајќи напреден кокпит со ракување преку гестикулација.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

126
18 shares, 126 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format