164
21 shares, 164 points

По три години откако беше одликуван како „најдобар новитет за животната средина“, електричниот BMW i3 победува повторно во изборот за „Златен волан“ на магазинот Auto Bild. Тој е прв автомобил во историјата на изборот, којшто победува двапати во иста категорија.

Публиката во над 20 држави и стручното жири решија титулата „Златен волан“ во категоријата на возила со алтернативен погон повторно да му ја доделат на електричниот автомобил на BMW, три години по неговата премиера и по првото освојување на оваа значајна титула. Со тоа, BMW i3 е единствениот модел во историјата на изборот кој двапати ја има понесено титулата во истата категорија.

Во 2013 година, електричните возила уште се оценуваа во специјална категорија и добиваа „Зелен волан“, но во меѓувреме станаа рамноправни со возилата со ковенционален погон и од годинава и тие добиваат „Златен волан“ во соодветната категорија.

21 магазин и 57 членови на жирито решаваат за „Златниот волан“

Изборот за „Златен волан“ се одржува од 1976 година, а годинава во него учествуваа 36 актуелни модели, за коишто гласаа читатели на магазинот Auto Bild и на неговите изданија во 21 европска држава. BMW i3 победи во сите овие држави, како најдобар автомобил со алтернативен погон. Во втората фаза од изборот продолжуваат 24-те модели со најмногу гласови од публиката, за коишто решава 57-члено жири од уредници, тркачи, дизајнери, техничари, информатичари, познати личности и читатели. По обемни тестирања и беспоштедни споредбени возења, меѓународното жири ги избира победниците во шест категории.

BMW i3 лани беше најпродаван модел на германската марка во Норвешка, додека на германскиот пазар, едно од пет електрични возила продадени годинава е i3. Во глобални рамки, дури 85 проценти од сопствениците на i3 првпат купуваат автомобил од BMW.

Следната пролет BMW ќе ја претстави плагин-хибридната изведба од новата серија 5, за неколку месеци подоцна да следи и Mini Cooper S E Coyntruman, исто така со плагин-хибриден погон. BMW ги има во „хибридната“ понуда уште Active Tourer од серијата 2, X5, серијата 7 и серијата 3.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

164
21 shares, 164 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format