142
19 shares, 142 points

Германските медиуми известуваат дека интерно е веќе решено околу наследникот на шефот на BMW во заминување, Харалд Кригер.

Шефот на BMW, Харалд Кригер, соошшти дека повеќе не е во служба на баварскиот производител на автомобили. Подолго време кружеа гласини дека нема иднина за Кригер во врвното раководство на BMW.

Познатиот „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, исто како и новинската агенција Блумберг, објавија вести дека веќе e донесено решение околу изборот на наследникот, повикувајќи се на внатрешни извори. Според нивните пишувања, шефот на производството Оливер Ципсе ќе се најде на врвот на менаџментот во Минхен.

Ципсе е на возраст од 55 години и се очекува средината на јули тој да биде избран за нов шеф, на собранието на надзорниот одбор коешто ќе се одржува во Спартанбург, во американската сојузна држава Јужна Каролина.

Од BMW уште не ги коментираат информациите. Друг можен кандидат е шефот за развој Клаус Фрелих, но тој е на возраст од 59 години и наскоро ќе ја надмине старосната граница од 60 години, којашто важи во BMW при избор во врвниот менаџмент.


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
19 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *