138
22 shares, 138 points

Марките BMW и Mini продале 26.858 возила со електрифицирана погонска спрега само во првите три месеци од годинава. Со постигнатиот раст во продажбата на електрични и плагин хибридни автомобили, групацијата BMW ја зацврстува позицијата на водечки производител на електрични автомобили од премиум сегментот во светот.

Планот на BMW е до крајот на годинава да се продадат најмалку 140.000 возила од моделските семејства BMW i, BMW iPerformance и Mini Electric. Најголем пораст во продажбата е постигнат во САД, кои воедно се и носечки пазар за моделите со електрифицирана погонска спрега од групацијата BMW. Во споредба со првото тромесечје лани, продажбата пораснала за дури 78 проценти.

Едно од секои четири продадени возила на BMW во Скандинавија е со електричен погон

На пазарот од другата страна на океанот, до март се продадени 5.743 „батериски“ или плагин хибридни автомобили, што одговара на удел од 6,8 проценти во вкупната продажба. Слични резултати се постигнати и во Велика Британија и Ирска, со 4.148 возила со електрифицирана погонска спрега и пораст од 23,3 проценти. Скандинавските земји и натаму предводат во уделот на електричните автомобили во вкупната продажба. Едно од секои четири испорачани возила од групацијата BMW во Норвешка, Шведска и Финска во првото тромесечје имало електрична погонска спрега.

Понудата во моделското семејство BMW i опфаќа четири модели (BMW i3, BMW i3s, BMW i8 Coupe и BMW i8 Roadster), додека плагин-хибридната понуда iPerformance се состои од пет моделски изведби (BMW 225xe iPerformance, BMW 330e iPerformance, BMW 530e iPerformance, BMW 740e iPerformance и BMW X5xDrive40e iPerformance). Цената за електричниот BMW i3 на германскиот пазар, без субвенциите од 4.000 евра, изнесува 37.550 евра.

Дизел скандал и во BMW: Сервисен повик за 11.000 возила

Бензинците на BMW на едногодишна пауза

Електричниот BMW i4 незначително поскап од обичните модели

BMW X2 на тест на АДАК Моторвелт

Германија има субвенции за уште 300.000 електрични автомобили

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
22 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format