134
20 shares, 134 points

За првпат во комбилимузинската верзија на база на серијата 5 на BMW ќе работи дизел со четири цилиндри, кој се одликува со особено ниска потрошувачка на гориво. Од јули, во ценовникот на практичниот модел од вишата класа ќе фигурира BMW 620d Gran Turismo. Моторот располага со 190 КС и според фабрика троши 4,9 литри на сто километри.

Турбина со променлива геометрија на лопатките и впрскување под висок притисок, според BMW се предуслов за спортско ослободување на моќноста и за висок степен на ефикасност. Максималниот вртежен момент од 400 њутнмери се испорачува меѓу 1.750 и 2.500 вртежи, а максималната моќност од 190 КС се постигнува при 4.000 вртежи.

Осумстепен автоматик следува стандардно со четирицилиндарскиот дизел во BMW 6 Gran Turismo

Гамата на Gran Turismo сега се состои од пет мотори: Два шестцилиндарски дизели, по еден бензинец со шест и со четири цилиндри, а сега и четирицилиндарски дизел. BMW 620d GT стандардно се испорачува со 8-степен Steptronic. Спринтот до сто трае 7,9 секунди, што е повеќе од солидно.

На списокот на опции не недостигаат пневматска амортизација, интегрално активно управување или спречување на навалувањето на каросеријата.

Мудрите купувачи во меѓувреме ја користат слабата популарност на претходниот GT и на пазарот на користени ја купуваат техниката на серијата 5 многу поевтино отколку во традиционалниот лимузински модел. Не случајно, BMW 5 GT релативно често се среќава по нашите улици.

Наследникот на BMW 850i влегува во целната рамнина

BMW X3 почна да вози и на струја

BMW ги скусува трошоците за франкфуртскиот ИАА: Има подобри места

BMW сака сите овие предмети да ги продаде со автомобилот

BMW продаде 30.000 електрични автомобили до март

 


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
20 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format