169
23 shares, 169 points

Пред стартот на Ф1-трката во Австрија викендов, неколку болиди и тркачки ѕвезди од 1970-те и 1980-те години ќе го доловат духот на старите времиња. BMW од својата музејска збирка извлече два автомобила пред коишто се поклонуваат фановите – не само на BMW

Викендов се вози следната Ф1-трка, на Ред Бул Ринг во австрискиот Шпилберг. Пред да стартуваат актуелните болиди, на патеката ќе продефилираат автомобилските и возачките ѕвезди од 1970-те и 1980-те години, во рамките на „Парада на легендите“. За подобра претстава, тоа се времињата кога во мотоспортот буквално вриеше пари, од спонзорства од алко и табак-корпорациите.

Вкупно единаесет возила ќе се појават на патеката. BMW пушта две свои легенди, излезени директно од фабричката збирка на олдтајмери, коишто се чуваат исто како платната потпишани од најголемите сликари во историјата: BMW M1 и BMW 3.0 CSL.

BMW 3.0 CSL освои шест титули во европската туристичка класа

Двата автомобила учествуваа во германскиот шампионат во мотоспорт, којшто се одржуваше од 1972 до 1985 година, како најважна и најпопуларна серија во туристичката класа во Европа. Во раните години возеа автомобили од групата 2, а меѓу нив и BMW 3.0 CSL, којшто беше развиен посебно за овие трки. Прочуената ознака е кратенка од Coupe, Sport, Leichtbau (купе, спорт, лесна конструкција). BMW го нудеше овој модел како круна на купе-серијата претставена во 1968 година. BMW 3.0 CSL освои шест титули во европската туристичка класа. Првата титула беше освоена уште во дебитантската година. Тогаш, во 1973 година, зад воланот беше Холанѓанецот Тоине Хеземанс. Тој повторно ќе го вози легендарниот автомобил годинава.

BMW M1 Procar 1979

Во 1977 година, во германскиот шампионат беа дозволени и возила до групата 5. Четири години подоцна, на стартната линија се најде BMW M1. Со огромни спојлери и моќност до 1.000 КС, предокот на сите „М“ беше еден од најспектакуларните автомобили во тие времиња. Дотогаш, М1 возеше во прокар-серијата, којашто беше оформена посебно за него. Трките во 1979 и 1980 година се одржуваа во тркачките викенди во Ф1 на европска почва.

M1 во Шпилберг ќе го управува поранешниот Ф1-возач Кристијан Данер. Едно име недостига, кога се спомнуваат мотоспорт и Австрија? Секако, не. Ники Лауда в недела ќе вози BMW 3.6 CSL Alpina, од сопствената колекција.


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
23 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format