152
20 shares, 152 points

На салонот во Париз ќе доживее премиера новата генерација четирицилиндарски дизели во серијата 5 на BMW. Дволитарците се посилни за 7 КС, а трошат до половина литар помалку.

Новите дволитарски агрегати со технологијата TwinPower Turbo на BMW носат плус од 7 КС во новите 518d и 520d. Иако моќноста на дизелите се зголеми, потрошувачката е намалена до 0,4 литар на сто километри. Во комбинација со опционалниот осумстепен менувач Steptronic, лимузината 520d троши во просек 4,1 литри гориво. Погонските единици од два литра поседуваат блок изработен од алуминиум со термички вградени кошулки за намалување на внатрешното триење, интегрирани балансирачки вратила, програмирана табота на пумпата за масло и оптимирано турбонатполнење, со варијабилна геометрија и впрскување Common-Rail со инјектори со магнетен вентил, чијшто притисок е зголемена на 2.000 бари. Покрај тоа, дизелските мотори што го користат новиот модуларен систем на групацијaта BMW, со унифицирана работна зафатнина на цилиндар од половина литар, се одликуваат и со подобрена термодинамика и брза реакција на системот старт-стоп.

Моделот 518d поседува максимална моќност од 150 КС, со што забрзува до сто за 9,5 секунди и просечно троши 4,3 литри, додека 520d има 190 КС и вртежен момент зголемен за 20 Nm на 400 Nm. Соодветно на тоа, спринтот трае 7,9 секунди во лимузината, односно 8,1 секунди во комбито 520d Touring.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743