115
16 shares, 115 points

Во фабриката на BMW во Лајпциг стартуваше сериското производство на M2 Coupe. Спортската круна на серијата 2 се произведува на заедничка лента со стандардните верзии на купето и кабриолетот од серијата, со ванот Active Tourer и со верзијата со 5 врати од серијата 1. BMW M2 Coupe го наследува 1 M Coupe, кој исто така се произведуваше во фабриката во Лајпциг во 2011 и 2012 година и наиде на фантастичен успех на пазарот.

Комплетниот производствен волумен во фабриката моментно изнесува 750 возила дневно во класична продукција. На тоа се надоврзуваат уште по 100 примероци од електричниот автомобил i3 и уште 20 примероци од спортскиот хибрид i8 на дневно ниво. Фабриката во Лајпциг е единтвена производствена локација во групацијата BMW, во која што заедно се произведуваат возила од матичната марка BMW, од подмарката BMW i, како и спортските модели М.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

115
16 shares, 115 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format