148
20 shares, 148 points

По автомобилите следуваат и мотоциклите на Баварците. BMW C evolution е нивниот прв модел со погон на струја. Макси скутерот минува до 100 километри со полни батерии.

Три и пол години траеше целиот развоен процес на електроскутерот на BMW. Неговото производство се одвива во фабриката во Берлин, на посебна монтажна лента на површина од 800 метри квадратни, каде што висококвалификувани работници за работа со струја со висок напон го монтираат скутерот во само неколку чекори.

Почетокот на производството на C evolution означува ново поглавје во историјата на фабриката на BMW во Берлин. Овие погони имаат три основни надлежности: Монтажа на возилото, составување на високоволтната батерија од одделни батериски модули и компетентна анализа. Голем дел од сознанијата во развојот на електричниот автомобил BMW i3 е применети и за скутерот. Основа на техниката се литиум јонските батерии, исти како кај BMW i3, кои се испорачуваат од фабриката во Динголфинг. Три такви модули со по 12 батериски ќелии се комплетираат во алуминиумско куќиште.

Погонската единица на C evolution се состои од синхронен електромотор, запчест ремен и преносник. Номиналната моќност на електромоторот изнесува 11 киловати, односно 15 КС, а крајната брзина е електронски ограничена на 120 km/h. Забрзувањето е споредливо со макси скутерите со обични мотори со 600 сантиметри кубни. Капацитетот на батеријата од 8 киловатчасови овозможува досег до 100 километри. Полнењето трае околу 4 часови на обична струјна мрежа со напон од 220 волти.

P90146327


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
20 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format