174
26 shares, 174 points

Европската Комисија и фондот „Breakthrough Energy“, со кого раководи Бил Гејтс, основачот на Microsoft, во средата на 17-ти октомври ги поставија темелите на „Breakthrough Energy Europe“ или кусо BEE. Станува збор за инвестициски фонд вреден 100 милиони евра, којшто е наменет за европските претпријатија да развиваат технологии за чиста енергија и истите да ги понудат на пазарот.

Марош Шефчович, заменик претседател на комисијата и одговорен за енергетската унија, цени дека соработката ќе води кон „забрзување на револуционерните иновации во Европа“. Бил Гејтс, на тоа објаснува дека „потребни ни се нови технологии за да ги спречиме најлошите последици од климатските промени.“

Батериите се важни за автомобилската индустрија во 21-от век, исто како што моторите со внатрешно согорување беа важни во 20-от век

Само еден ден претходно, Европската Унија дозволи државни субвенции за изградба на фабрики за производство на батерии во Европа. Целта е Европа да ја потврди својата водечка позиција во автомобилското производство и во подрачјето на чистите енергетски системи. За тоа да се постигне, неопходни се независни капацитети за развој и производство на батерии.

Моментно околу 80 проценти од постоечките и планираните фабрики за производство на батерии се наоѓаат во Азија. Само Кина учествува со 69 проценти, додека САД има удел од 15 проценти и ЕУ помалку од четири проценти

Како што соопштува Комисијата на ЕУ, државите членки ќе добијат субвенции за етаблирање на оваа индустриска гранка. Може да се финансираат до 100% од проектите за истражување, доколку истите носат придобивки за повеќе држави. Останатите истражувачки проекти ќе бидат субвенционирани до 70%. Покрај тоа, Унијата преку Европската Банка за Инвестиции ќе кофинансира фабрики за батерии вредни милијарди евра.

Nissan Leaf 4R Energy reciklirani baterii 1

Истражувачкиот фонд Horizon 2020, којшто е специјализиран за проекти за батерии, располага со повеќе од 200 милиони евра, а според „Financial Times“ ќе следат уште 800 милиони евра, за изградба на демо-постројки.

Комисијата преку овие иницијативи се бори против климатските промени и се залага за примена на Париската Конвенција. Пазарите на капитал и инвеститорите добиваат сигнал, дека е неизбежно светот да се префрли на модерна економија, којашто оди во прилог на животната средина.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

174
26 shares, 174 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format