181
28 shares, 181 points

Чешката престолнина ќе применува мерка што се докажува како најделотворна при алармантна загаденост на воздухот: Бесплатен градски превоз. Градските власти на Прага веројатно ќе бидат вешти да го избегнат иритирањето на граѓаните, коешто е вообичаено за скопскиот пристап кон решението.

Градскиот превоз во иднина ќе биде бесплатен при аларм за загаден воздух. Тоа ќе важи и за странските работници во градот и за туристите. Претпријатијата за јавен превоз очекуваат дека примената на оваа мерка ќе ги чини најмалку 200.000 евра дневно. Овие средства ќе се подмируваат од општинските каси. Во метрополата на В’лтава се активира аларм за загаденост пет до седум денови во годината. Како главен причинител важи сообраќајот со автомобили.

Во исто време стартува кампањата за имформирање, којашто има за цел постепено да ја развива свеста на граѓаните за новиот концепт на користење возила од јавен возен парк, односно таканаречениот „Carsharing“. На подолг рок, градот размислува и за воведување забрана за сообраќај. Моментно не постои правна основа за тоа. Властите планираат да воведат строги казни против возачите кои ги отстрануваат филтрите за честички.

Подземните гаражи се центри за загаден воздух

Овие 15 држави во ЕУ го ограничуваат сообраќајот при загаденост

Топ 10 Најголеми заблуди околу аерозагаденоста во Македонија

Зошто и зимава ќе дишеме автомобилски издув?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

181
28 shares, 181 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *