152
20 shares, 152 points

Камера поставена на шлемот на Рис Милен покажува како изгледа рекордерското возење на Пајкс Пик директно од возачкото седиште.

Во славеничката година на Bentley има уште еден голем повод за славење. Рис Милен постави нов рекорд на прочуената планинска трка на Пајкс Пик, со Bentley Continental GT. Новото време е за 8,4 секунди подобро од претходниот рекорд за најбрз сериски автомобил.

Снимка од рекордерското возење по 156 свијоци, со висинска разлика од 1.500 метри покажува како изгледа ваков подвиг од самото возачко место. Рис го искачи овој врв на Карпестите Планини во Колорадо за време од 10:18,488 минути.

Bentley сними уште едно видео, со сцени уловени од хеликоптер, како и од реакциите во тимот на Bentley по вртоглавото возење.

За звукот на Continental GT. Издувот е од Akrapovic.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *