165
21 shares, 165 points

Британската марка има посебна мисија на салонот во Париз, да го претстави знаменосецот Mulsanne Speed со титулата на најбрза ултралуксузна лимузина од сериско производство.

Невообичаена турканица од скапоцени модели на штандот на Bentley во Париз. Покрај знаменосецот Mulsanne Speed се наоѓаат моќниот седан Flying Spur и двете луксузни и динамични купеа Continental GT V8 S и Continental GT Speed, заедно со специјалната серија на Mulsanne. Шефот Волфганг Дирхајмер знае дека мора да се работи сериозно: „Ние сме избор на голем број луѓе со високи достигнувања, независни мислители, светски лидери и кралски фамилии во целиот свет.“

Секако дека овие клиенти не се задоволуваат со многу, туку со најмногу. Затоа и Bentley им го сервира Mulsanne Speed, скроен за возачот, со 530 КС и 1.100 њутнметри и со можност за вклучување на посебни програми за спортската суспензија и управувањето. Моторот V8 од 6,75 литри, со двојно турбонатполнење, го каталуптира Mulsanne Speed за 4,9 секунди до сто и не ги признава законите на физиката до 305 km/h. Оригинално е како во Bentley ја изразуваат потрошувачката: „За 13% подобрената ефикасност го продолжува досегот за 80 километри.“

Посебно за претставувањето на „Speed“, Британците ја дотерааа и специјалната верзија на Mulsanne, со 505 КС од истиот мотор, нова калибрација на менувачот, нови бои и уште веројатно стотина опции за избор.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
21 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813