150
21 shares, 150 points

Багажникот за покрив може да биде долготраен, едноставен за ракување и тивок при затворање? Фирма од Словачка смета дека овие класични недостатоци на таканаречените „делфини“ може да се надминат, доколку пластиката ја замени алуминиум

Сите багажници за покрив имаат едно заедничко: Сите се од пластика. Фирма од Словачка цени дека алуминиумот е подобар избор на материјал и нуди багажник од 330 литри, со дизајн што потсеќа на славниот млазен авион F-117, кого радар не го открива. Комплицираниот изглед не е само впечаток – капакот има 27 симетрични површини. Тој е изработен од една алуминиумска плоча, со дебелина од два милиметри, а шесте варови се изведени рачно.

Металниот багажник не вибрира при високи брзини и не произведува бучава, а тежи исто колку пластичните верзии со исти димензии

Алуминиумскиот багажник е долг 2,22 метри, широк е 72 сантиметри и висок 30 сантиметри, а носивоста изнесува до 100 килограми. Во опремата спаѓаат два гасни амортизери, подлога што не лизга и ремени за затегнување. За прицврстување се користат вообичаените носачи на багаж според системот со Т-жлеб, а таканаречените T-Rex држачи спаѓаат во стандардниот обем на испорака.

багажник за покрив алуминиумски 1

Постои целосно црна варијанта и изведба во којашто капакот е во сива боја. Производител е словачката компанија Alumined. Единственото подрачје во коешто алуминиумскиот багажник не е во предност наспроти обичните пластични „делфини“ е цената: 1.290 евра, за основната варијанта. Со таа цена следи и петгодишна гаранција.

Шатор на покрив е добра идеја за викенд одмор

Во Холандија возат и со бандери на покривот

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
21 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format