151
21 shares, 151 points

Уште една причина за создавање симпатии кон оваа дама. Таа е првата сопственичка на еден од најекстремните автомобили во моментов, BAC Mono. Раша Џамаркани е Либанка и секако дека има причина зошто се решила на овој „радикален“ чекор.

Претседателката на либанските „Beasts“ и потврдена бензинска зависничка, Раша Џамаркани, денес стана првата дама што во својата гаража го паркира единствениот тркачки едносед со дозвола за возење по улица, BAC Mono. „Beasts“ асоцира коректно, но е кратенка од „Beirut Events and Street Shows“.

Гамбол 3000 и Трката до Монако се омилените тури на првата дама во BAC Mono

Ако некој се сомнева во сериозноста на оваа дама, еве ги аргументите на Раша. Таа со своите возила има учествувано на Гамбол 3000 и на Трката до Монако. Природно е BAC Mono да се најде во возниот парк на Либанката. Нејзиниот клуб ги промовира националната култура, храна, музика и автомобили.

BAC Mono Rasha_1

Едноседот ќе учествува на манифестацијата што се одржува во Бејрут од 24-ти август до 3-ти септември. Во рамките на „Dream Car Shootout“ се одржува едночасовна трка меѓу најспектакуларните автомобили на планетава.

Today you are about to Witness whats beyond ordinary! For the FIRST time in Lebanon, a selection of various shows combined in the biggest festival in Lebanon: strip car shows,#SherineAbdelWahab & #Raghebalama, #SoukElAkel, #Kids village, #Fireworks , #FormulaOne, #MasterOfDirt and many more!#beastsme #WeDreamLebanon

Posted by BEASTS on Thursday, August 24, 2017

Briggs Automotive Company или кусо BAC е фирма од Ливерпул, во сопственост на браќата Ијан и Нил Бригс. Марката е присутна на повеќе пазари низ светот. Некои пазари буквално полудеа по едноседот со сообраќајна дозвола. На премиерата во Хонг Конг пред две години, осум парчиња се продадоа за една ноќ.

BAC Mono Rasha_2

Моторот е 2,5-литарски Mountune со 310 КС, тјунирана верзија на петцилиндарецот на Volvo, кој болидот од 580 килограми го лансира до стотка за помалку од три секунди. Уште поимпресивни од перформансите се возните својства. Од неодамна во BAC се вградува и суперматеријалот графен, кој е 20% полесен од карбон и 200 пати поцврст од челик.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

151
21 shares, 151 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813