144
21 shares, 144 points

Сегашниот извршен директор Николас Мор ќе ја задржи позицијата до 31-ви мај. Натамошната функција на Французинот ќе биде потпретседател на групацијата Renault, раководител за регионот на Евроазија и потпретседател на советот на директори на Avtovaz.

Ив Каракацанис моментно е генерален директор на групацијата Renault во Романија, а воедно и прв човек на Dacia, најголема приватна компанија во земјата и една од најбрзо растечките марки во Европа. Пред да го преземе раководењето со бизнисот во Романија, Каракацанис бил заменик директор за Евроазија и директор во секторот за набавки во групацијата Renault. Тој почнува да работи во компанијата во 1992 година.

Русите очекуваат новиот шеф да продолжи со оптимизација на оперативните трошоци и на цените од добавувачите, како и на обновување на моделската понуда на Lada. Групацијата Renault ја поседува главнината од акциите во Rostek Auto BV, под чијашто контрола е Avtovaz. Во групацијата спаѓаат Renault, Dacia, Renault Samsung Motors, Alpine и Lаda.

Нови автомобили од Lada повторно се возат во Куба

Која е оваа Lada што сите ги остава вчудовидени?

Lada распали со новитети на салонот во Москва

Роден во Русија израснат во Луксембург: Електричен скутер Ujet

Руски „партизан“ против шминкерските теренци

Руско комбе доаѓа со фабрички вграден тетрис


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

144
21 shares, 144 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format