156
22 shares, 156 points

Големата побарувачка на електронски компоненти во ерата на дигиталниот бум им донесе проблеми на авто-производителите. Снемува полупроводници, кондензатори и отпорници

Во автомобилската бранша се одвива дигитална револуција, но производителите повеќе не се радуваат за тоа. Полупроводниците и останатите електронски компоненти годинава недостигаат како никогаш досега. Проблемот е особено изразен во последниве месеци, откако почнаа да недостигаат најосновни делови, како кондензатори и отпорници. Тоа посебно ги погодува производителите на автомобили.

Роковите на испорака се оддолжуваат, цените растат. Моментно постои мало смирување околу проблемот, но тоа се должи првенствено на смаленото производство на автомобили. Тоа што посебно ги зачудува експертите е недостигот од пасивни компоненти, како што се повеќеслојни керамички кондензатори.

Во еден престижен автомобил се користат до 10.000 полупроводници

Постојат две главни причини за создавањето на ова тесно грло: Долгогодишниот раст на пазарот и фактот што денес сé повеќе функции се регулираат електронски. Во автомобилите, на пример, електронски кола за регулација се потребни и за патниот компјутер и за контролната единица за моторот, исто како и за системите за асистенција и за грејачите во седиштата. Во луксузните модели денес постојат повеќе од 100 контролни модули коишто се поврзани во мрежа.

Производителите на автомобили уште немаат застои, но само благодарение на тоа што менаџерите навреме ги препознале трендовите и склучиле договори за испорака со добавувачите.

Голем раст и во побарувачката на сензори

Моментно постои голем раст во побарувачката на сензори, кои почнуваат да се користат во најразлични подрачја. Во автомобилите се вградуваат оптички сензори, медицината бара сензори за мерење на телесните функции, додека индустријата има потреба од сензори за контрола на машините.

Електрониката допрва ќе го освојува светот. Во индустријата најмногу се зборува за автоматизација и роботика, коишто се неизводливи без електронско мерење и контрола.

Во секојдневието постојано се „електрифицира“ нешто ново, почнувајќи од електрични велосипеди, прку мобилна наплата до бела техника што регулира самостојно. Според аналитичарите, глобалниот промет во подрачјето на микроелектрониката ќе порасне од 90 милијарди долари во 2017 година, на половина билион долари до 2022 година.

Кои фирми испорачуваат делови за електричниот Audi e-tron

Овие десет добавувачи се вистинските производители на автомобили

Тука се чуваат 66.000 резервни делови за стари модели на Mercedes

Можете да ги препознаете овие делови?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
22 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743