Магазин

Auto Bild ги открива најголемите пијаници меѓу автомобилите

Магазинот Auto Bild ги открива триесетте автомобили што покажале највисока потрошувачка на гориво на тестовите во последните три години. Вредностите во некои случаи се далеку над потрошувачката што ја наведуваат производителите.

Овие триесет модели се тешки пијаници меѓу автомобилите. Бунар без дно. Ненаситници и грешници. Како и да се опишат, јасно е. За овие автомобили е потребно длабоко да се посегне в џеб, за нивната жед да се задоволи. Германскиот магазин AUTO BILD открива уште едно вредно искуство од своите темелни тестирања. Триесетте автомобили се покажаа и докажаа како најголеми потрошувачи на гориво на тестовите на AUTO BILD од јануари 2015 година наваму.

Од овие автомобили ќе им падне косата на возачите што минуваат големи километражи“

Конструкторите обично се грижат денешните автомобили да бидат умерени со трошењето на горивото во резервоарот. Но, моторите со голема работна зафатнина, висока моќност, турбонатполнење, честопати во комбинација со погон на сите тркала, ги претвораат тешките автомобили во големи пијаници. Или како што магазинот заклучува: „Од овие автомобили ќе им падне косата на возачите што минуваат големи километражи.“

Bentley Mulsanne Speed троши близу 17 литри, но во секој случај станува збор за седумлитарски V8 со над 500 КС и тежина од 2,7 тони. Мало изненадување: Mulsanne не е најненаситниот модел

AUTO BILD укажува и на големата разлика меѓу потрошувачката што ја наведуваат производителите и потрошувачката во реални услови на возење. Во некои случаи, отстапувањето е непростливо. Според фабрика, Ford Mustang со петлитарски V8 и 421 КС троши 8,3 литри бензин на сто километри. На тестот на магазинот, спортското купе од другата страна на океанот трошење 12,3 литри на секои сто километри. Тоа е за половина над декларираното. Ист е случајот со Mercedes-AMG C 63 S, на когошто му беше измерена потрошувачка од 12,6 литри, место фабричките 8,2 литри.

Два децилитри на километар за најголемиот трошаџија

Во некои случаи треба да им се признае трудот на техничарите и напредокот на техниката. Луксузниот крстосувач Bentley Mulsanne троши близу 17 литри гориво на сто километри, но неговиот седумлитарски турбо V8 со преку 500 КС сепак влече возило од повеќе од 2,5 тони. Мало изненадување. Bentley не е најголемиот трошаџија на тестовите на германскиот магазин.

Како AUTO BILD ја мери потрошувачката на гориво

За одредување на потрошувачката на гориво, секое возило на тест се вози по рута долга 155 километри. Рутата се состои од 61 километри возење по споредни патишта, 40 километри низ град и 54 километри по автопат. Се вози брзо, со нормален број на вртежи, со почитување на брзинските ограничувања. Од делот од рутата што се вози по автопат, 20 километри отпаѓаат на делница без ограничување на брзината. Тука се вози под полна гас.

За потрошувачката на гориво да се измери со точност до децилитар, резервоарот на возилото се полни до врв пред и по тест-возењето. Од количината гориво што ќе се наточи при второто полнење се одредува потрошувачката. Постапката се повторува повеќепати, потоа се одредува просекот.

Триесетте најненаситни автомобили на тестовите на AUTO BILD

Список на модели со највисока потрошувачка на гориво измерена на нормираниот тест на магазинот на AUTO BILD во период од јануари 2015 година наваму. Рангирањето е според растечки редослед, од модели со пониска, кон модели со повисока потрошувачка.

Марка и модел

Моќност [КС]

Тежина [kg]

Вид на гориво

Потрошувачка според норма L/100 km

Потрошувачка на тест L/100 km

BMW 650i Cabrio

449

2090 kg

Super plus

8,9

12,0

Porsche 911 Turbo S

580

1675

Super plus

9,1

12,0

Ford Mustang 5.0 Ti-VCT V8 Aut. GT

421

1739

Super

12,0

12,3

Porsche 911 Carrera GTS PDK

450

1520

Super Plus

12,0

12,3

Porsche Cayman GT4

385

1373

Super plus

10,3

12,4

Audi S8 plus

605

2048

Super Plus

10,0

12,4

Mercedes-AMG C 63 S Speedshift 7G-MCT

510

1752

Super

8,2

12,6

Porsche 911 Turbo

520

1618

Super plus

9,7

12,6

Hyundai Genesis Sportlimousine 3.8 V6 GDI

315

2128

Super

11,9

12,8

BMW M4 Coupé DKG

431

1610

Super Plus

8,3

12,9

Chevrolet Corvette Stingray 2LT 6.2 V8

466

1571

Super

12,2

12,9

Bentley Flying Spur

528

2460

Super Plus

10,9

13,0

BMW X6 M

575

2305

Super plus

11,1

13,1

Audi RS6 Avant performance

605

2029

Super plus

9,6

13,4

Maserati Ghibli Automatik S Q4

410

2098

Super plus

10,5

13,5

Nissan GT-R Track Edition

570

1765

Super plus

11,8

13,5

Porsche Cayenne Turbo Tiptronic S

520

2270

Super plus

11,5

13,7

Audi R8 V10 plus 5.2 FSI quattro S tronic

610

1657

Super plus

12,3

13,7

Nissan GT-R

550

1748

Super plus

11,8

14,2

Mercedes-AMG GT S V8

510

1669

Super plus

9,4

14,5

Porsche 911 GT3 RS

500

1468

Super plus

12,7

14,6

BMW X5 M

575

2310

Super plus

11,1

15,0

Porsche Cayenne Turbo S Tiptronic S

570

2240

Super plus

11,5

15,5

Dodge Challenger SRT 392

477

1966

Super

12,7

15,5

Dodge Charger SRT Hellcat

717

2088

Super plus

15,7

Dodge Ram 1500 Crew Cab Rebel

401

2688

Super

12,8

15,8

Mercedes-Benz GLS 500 4Matic 9G-Tronic AMG Line

455

2560

Super

10,9

15,8

Bentley Bentayga W12

608

2473

Super

13,1

15,9

Bentley Mulsanne Speed

537

ca. 2700

Super plus

14,6

16,8

Dodge Ram 1500 LPG Laramie

401

ca. 2700

Super / LPG

19,8

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729