177
35 shares, 177 points

Штрајкот во унгарската фабрика на Audi носи последици и врз работата на фабриките во Германија. Поради прекинот во испораката на мотори од Ѓер, не може да се произведуваат ниту автомобили во Инголштат.

Во матичната фабрика на Audi во Инголштат од денес мируваат лентите. Поради штрајк во фабриката за мотори во Ѓер, Унгарија, повеќе од 10.000 работници во германската фабрика ќе заминат на принуден одмор до среда. Запрена е продукцијата на повеќе десетини илјади автомобили од моделските серии A3, A4, A5 и Q2. Производителот ќе им исплати 40% од дневницата на своите вработени.

Во Ѓер се прозиведуваат бензински, дизел и електромотори, за Audi, но и за останатите марки во концернот Volkswagen. Околу 12.000 унгарски работници бараат зголемување на платата за 18% и стапија во еднонеделен штрајк. Нивната просечна бруто плата изнесува 1.100 евра, додека животните трошоци се исти како во Западна Европа.

Производството во Некарсулм и Брисел, како и во фабриките на VW, продолжува непречено

Штрајкот влијае единствено врз матичната фабрика на Audi во Инголштат, во Баварија. Производството во Некарсулм, од кадешто излегуваат поголемите модели, вклучувајќи го знаменосецот A8, не трпи последици од унгарскиот штрајк. Снабдувањето со мотори е обезбедено до средината на неделава. Производството продолжува непречено и во Брисел, во погоните за електричниот Audi e-tron, исто како и во фабриките на Volkswagen.

Skoda Kodiaq L&K по цена од 50.000 евра: Добар ден Audi!

Единствен преживеан од неговиот вид: V10 во Audi R8

Кои фирми испорачуваат делови за електричниот Audi e-tron


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

177
35 shares, 177 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format