за

Audi ќе произведува струја на 160.000 метри квадратни под соларни панели

audi solarni paneli ungarija

На покривите на двата логистички центри на Audi во унгарскиот Ѓер ќе бидат поставени фотоволтаички панели со рекордна површина за објект. Моќноста ќе достигнува 12 мегавати. Системот ќе започне со работа в година

Во заеднички проект со компанијата за енергетика E.ON Hungaria, двата логистички објекти на Audi во Ѓер, Унгарија, ќе бидат покриени со фотоволтаички панели во површина од по 80.000 метри квадратни. Тоа ќе биде најголемиот систем од ваков вид во Европа, кој е поставен на објект.

E.ON ќе инсталира 35.000 соларни модули и ќе раководи со системот кој располага со капацитет за повеќе од 9,5 гигаватчасови енергија на годишно ниво. Тоа одговара на годишната потреба од енергија на 5.000 домаќинства. Audi планира до 2030 година сите свои фабрики да ги префрли на производство што е неутрално за животната средина. Моментно повеќе од 70% од топлинското снабдување во Ѓер се покрива од геотермална енергија.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Како двајца визионери добија 7.000 нарачки за електро-соларниот автомобил

Seat произведува струја со 53.000 соларни панели

Соларни автомобили ќе возат 3.000 километри низ Австралија

Во Франција пуштен во употреба првиот соларен пат во светот

Патиштата во иднина ќе имаат соларни ќелии, сензори и грејачи

 

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
Mercedes pasivna bezbednost osum decenii_6

Безбедноста осум децении е врвна наука во Mercedes

lamborghini centenario vozenje

Новите модели на Lamborghini ќе користат хибриден погон