130
18 shares, 130 points

За неколку недели Audi ќе започне со испорака на R8 Spyder. Покрај изведбата со V10 со 540 КС се планирани и уште неколку мотори во понудата на отворената верзија на суперспортскиот модел на Audi.

Audi најави дека од следниот месец ќе започне со првите испораки на R8 Spyder. Отворената верзија на суперспортскиот автомобил чини најмалку 179.000 евра на германскиот пазар и располага со мотор V10 со работна зафатнина од 5,2 литри и моќност од 540 КС.

Спринтот до сто со овој двосед трае 3,6 секунди, а крајната брзина изнесува 318 километри на час. Во споредба со купе изведбата на R8, потрошувачката на гориво кај Spyder е намалена за дванаесет проценти, благодарение на исклучувањето на цилиндрите, функцијата на „едрење“, односно прекин во погонската спрега при отпуштање на педалот за гас, како и за 25 килограми пониската тежина. Според фабричките норми, Audi R8 Spyder троши 11,7 литри гориво на сто километри.

Понудата од мотори во гамата на R8 нема да остане само на верзијата со 540 КС. Наскоро следи моторот V10 со 610 КС од купето R8 plus, за подоцна обете каросериски изведби да добијат дополнително и мотори V8.

Покривот на Spyder тежи 44 килограми и изработен е од платно, алуминиум, магнезиум и карбон. Ракувањето со покривот може да се врши до брзина од 50 километри на час. Исто како и сите останати модели од одделението Quattro GmbH, коешто сега се води под Audi Sport, R8 Spyder располага со погон на сите тркала.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
18 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format