152
20 shares, 152 points

Повеќе од три дузини од суперспорскиот Audi R8 им беа предадени на новите сопственици пред домот на марката во Инголштат. Посебно доживување за посетителите што го посведочија настанот беше звукот на 20.000 КС.

Во Ауди Форум Инголштат се случуваше спектакл од посебен вид. Фановите и соптвениците, пристигнати во храмот на марката што ја обожуваат, доживеаја претстава со 38 примероци од Audi R8 Coupé V10, Audi R8 Coupé V10 performance, како и од отворените каросериски изведви Audi R8 Spyder V10 и Audi R8 Spyder V10 performance.

Меѓу среќните сопственици на овие автомобили имаше и познати имиња од локалната и пошироката сцена, како Диџеј Еци или пејачот Џоел Бранденштајн. Пред заедничкото заминување од „Форумот“ беше организиран ручок во гурманскиот ресторан Avus.

Во центарот што е посветен на марката Audi во Баварија обично е мошне раздвижено, со клиенти дојдени лично да го преземат возилото од фабрика, да го разгледаат производството или да го посетат музејот на марката. Во рамките на „Форумот“ се наоѓаат и специјализирана продавница, спомнатиот ресторан, па дури и кино во коешто секојдневно се прикажуваат избрани филмски извадоци.

20.000 PS am Audi Forum Ingolstadt: 38 Sportwagen-Fans erhalten heute den neuen #Audi #R8 – unter ihnen auch Dj Ötzi und…

Posted by Audi on Thursday, June 13, 2019

Дваесет години и нов Audi A6 allroad quattro

Audi e-tron во мај со 856 испораки во САД

Audi TT во специјална серија достапен само преку интернет

Audi ги откажува TT и R8, најавува супер-осумка

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *