154
22 shares, 154 points

Студијата Audi PB18 e-tron ќе ја прикаже формата на идната генерација на суперспортскиот Audi R8. За погонот се задолжени само електромотори, прашање е дали тие ќе се задржат и за сериската верзија

Audi за првпат ќе одржи светска премиера на традиционалниот собир во Пебл Бич, во Калифорнија. Автомобилот што ќе биде претставен таму е студија на суперспортски автомобил со погон на струја. Автомобилската недела во Пебл Бич се одржува секоја година во август, во околината на крајбрежниот град Монтереј.

Во последните неколку години, водечките производители на автомобили ги откажуваат скапите и неефективни штандови на големите салони на автомобили. Новите „салони“ се токму собирите како овој во Пебл Бич, којшто од традиционален собир на сопственици на скапи и ретки олдтајмери и суперавтомобили, прерасна во важна сцена за претставување на новитетите на големите марки.

Audi PB18 e-tron со технички детали од тркачките прототипи од Леман

Студијата ја носи ознаката Audi PB18 e-tron: Буквите PB се за Пебл Бич, додека осумнаесетката потсеќа на Audi R18 e-tron, повеќекратниот сериски победник на 24-часа Леман, пред повлекувањето на Audi од трките во издржливост. Неколку технички детали од тркачкиот прототип се користат во студискиот автомобил. Дизајнот на Audi PB 18 e-tron е дело на одделот за дизајн на Audi во калифорнискиот Малибу.

Премиерата на Audi PB18 e-tron ќе се одржи на 23-ти август на тркачката патека Лагуна Сека, а веќе следниот ден студијата ќе биде изложена и на легендарниот „The Quail“, носечкиот настан во рамките на автомобилската недела во Пебл Бич.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
22 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813