180
29 shares, 180 points

Душко Гојковиќ, музичката легенда што им значи многу на повозрасните генерации на „балканиве“, ќе одржи концерт на 21-ви март во културниот комплекс на Audi во Инголштат. Светски познатиот трубач ги има своите почетоци уште во 1950-те години, во тогашниот Биг Бенд на РТС Радио Белград.

Гојковиќ веќе долги години поседува германско државјанство, но не ги заборава своите корени во поранешна Југославија. Трубачот, родум во Јајце, Босна, црпи инспирација за својата музика од Дизи Гилеспи, Мајлс Дејвис, Сони Ролинс и Стен Гец, која секогаш е во спој со влијанијата од Балканот.

Покрај сета традиција, постојано има простор за новa инспирациja. За Биг Бендот на РТС Радио Белград важи дека на единствен начин ја спојува традицијата од Балканот со модерните музички тонови. Audi Forum Ingolstadt, како што е официјалното име на културниот комплекс на Audi во Инголштат, на 21-ви август ќе одѕвонува во звуците на музиката на Душко Гојковиќ и на Биг Бендот на РТС Радио Белград, што ја препознаваат и посебно ја доживуваат љубителите на музиката на нашите простори.

Музика од 1970-те за вистинско расположение во автомобилот

Rolls-Royce е ѕвездата во ова музичко видео


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

180
29 shares, 180 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format