153
67 shares, 153 points

Во центарот на Audi во Инголштат се случи и првото фабричко примопредавање на електричен автомобил. Сопственичка на Audi e-tron е младата дама Џенифер Поршт, која пристигна во домот на марката, за седнувањето во новиот автомобил да биде вистински незаборавен настан. Мал проблем може да биде тоа што завршната монтажа на e-tron се врши во Белгија.

Електричната ера започна и во центарот на марката Audi во Инголштат, во познатиот „Audi Forum Ingolstadt“. Горда сопственичка на Audi e-tron, првиот електричен автомобил што е преземен директно од фабрика е Џенифер Поршт. Во семејството на младата Германка веќе се возат неколку примероци од RS-гамата на Audi. Брзините и погонската моќ не ѝ се непознати на Џенифер, којашто учествува како аматер на бројни рели-натпревари.

Преземањето нов Audi од Инголштат подразбира и посета на фабриката, на музејот, на гурманскиот ресторан…

Audi Forum прави преземањето на новите автомобили во центарот на марката да биде незаборавно доживување. Врв во програмата е презентацијата на моделот и чинот на предавање на клучевите. Тоа што не може да се доживее во салон е разгледување на фабриката и посета на музејот на Audi.

На располагање стои и продавницата со производи со знакот на Audi, прикажување филмови поврзани со марката во кино-салата, а секако и ресторан, со врвно подготвена храна и уникатен амбиент. Освен во Инголштат, првото директно примопредавање на електричниот Audi денес беше одбележано и во центарот на марката во Некарсулм.

Audi Q4 e-tron е веќе петти модел на струја до 2020 година

Audi e-tron во спектакуларно искачување по ски-патеката во Кицбил

Audi ќе произведува струја на 160.000 метри квадратни под соларни панели

Електричниот Audi e-tron во Германија стартува од 79.900 евра


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
67 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *