130
19 shares, 130 points

Руперт Штадлер бара да биде ослободен од истражниот притвор. Органите на истрагата ќе решаваат околу тоа по итна постапка. Но, шефот на Audi може уште долго време да остане во затвор

Шефот на Audi, Руперт Штадлер, поднесе жалба поради неговото задржување во истражен притвор. Штадлер се најде зад решетки во минатиот месец, поради дизел аферата. Истражните органи го сомничат за измама. Тој не ја запрел продажбата на автомобилите со дизел мотор со манипулиран издув, иако бил свесен за постоењето на недозволениот софтвер.

Државното обвинителство го притвори Штадлер поради опасност од уништување на доказите, односно поради сомневање дека менаџерот би можел да влијае врз сведоците или другите осомничени лица. Обвинителите меѓу другото ги преслушувале и телефонските разговори на 55-годишниот висок функционер во германскиот концерн.

Менаџерот пред неколку недели бил преместен во затворот во Аугсбург-Габлинген. Во моментов нема информации дали Штадлер ги порекнал или ги признал обвинувањата.

Концернот Volkswagen уште не се откажува од Штадлер. Тој е само привремено ослободен од своите работни обврски, затоа што не може да раководи со Audi додека се наоѓа во затвор. Неговиот договор истекува во 2022 година. Како привремена замена е поставен Холанѓанецот Брам Шот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
19 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format