139
29 shares, 139 points

Увозникот на Audi во Алжир започнува со завршна монтажа на Audi A3 и Audi Q2 од готови модули. Во фабриката веќе се произведуваат неколку модели на Volkswagen, Skoda и Seat

Audi и долгогодишниот увозник на марката на алжирскиот пазар, компанијата Совак, го одбележаа стартот на производството на три модели во земјата. Во Релизане, престолнина на истоимената провинција, ќе се произведуваат Audi A3 Sportback, A3 Limousine и Audi Q2. Годишниот капацитет во почетокот изнесува 3.000 возила од марката Audi. Фабриката уште лани стартуваше со производство на повеќе модели од концернот Volkswagen.

Совак С.П.А. Алжир во минатата година изгради производствен капацитет во регионот Релизане, на оддалеченост од 220 километри западно од Алжир. Дневната продукција постепено се зголемуваше до сегашните 200 автомобили. Во фабриката се врши монтажа на моделите Volkswagen Golf, Polo, Tiguan, Passat и Caddy, Škoda Octavia, Rapid и Fabia, како и Seat Ibiza, Arona, Leon и Ateca.

Volkswagen, Skoda и Seat од иста фабрика во Алжир

Единствен преживеан од неговиот вид: V10 во Audi R8

Кои фирми испорачуваат делови за електричниот Audi e-tron

Петтиот Audi City во светот е отворен во Варшава

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
29 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format