134
18 shares, 134 points

Само добавувачите што работат на одржлив начин ќе можат да учествуваат во производствениот синџир на премиум марката. Новиот пристап на Audi ќе стартува со електричниот теренец e-tron и следната генерација на A3. Погоните ќе се проверуваат од стручен тим на Audi, работниците ќе се интервјуираат колку се задоволни од условите на работа.

Од минатиот месец Audi ја оценува еколошката работа на своите добавувачи. Во иднина, компоненти за возилата на премиум марката ќе можат да испорачуваат единствено добавувачите што Audi ќе оцени дека работат на одржлив начин, односно ги почитуваат стандардите за заштита на животната средина.

Првиот човек за набавки во Audi, др. Бернд Мартенс: „Одржливиот добавувачки синџир за нас претставува важна стратешка цел. Само тие што ги почитуваат нашите стандарди, можат да станат партнери на Audi.“ Според тоа, одржливоста станува важен критериум при изборот на добавувачите, покрај цената, квалитетот, технолошката способност и иновативноста..

Одржливоста подразбира и здрава работна средина кај добавувачите

Од 2018 година на истиот начин ќе се оценуваат и лиферантите за производствените постројки и машини, исто како и понудувачите на услужни дејности во овие подрачја. Оценувањето се врши при посета на производствените погони на добавувачите, вклучувајќи и интервјуа на вработените. Се оценуваат животната средина, социјалните услови и интегритетот. Неколку производители за таа цел веќе го користат стандардниот формулар „European Automotive Working Group on Supply Chain Sustainability.

Audi предлага да се воведе единствен стандард за сите производители на автомобили, за одржливоста на добавувачите да не мора повеќепати да се проверува и оценува. Покрај тоа, овој стандард ќе можат да го користат и самите добавувачи, за сопствениот синџир на поддобавувачи.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
18 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730