140
19 shares, 140 points

Audi во иднина ќе биде повеќе присутен во Формула Е. Од следната сезона, којашто започнува на 9-ти октомври во Хонгконг, Audi ќе ја зголеми финансиската и техничката поддршка за тимот ABT Schaeffler Audi Sport.

Отстрана на болидот со електричен погон ABT Schaeffler FE02 и на задниот спојлер ќе доминираат четирите прстени. Веќе од сезоната 2017/2018, спортското одделение на Audi ќе настапува како фабрички тим, во тесна соработка со технолошкиот партнер и добавувач на автоиндустријата Schaeffler.

Audi се појавува во името на тимот уште од првата сезона во формула Е во 2014 година, кога го отстапи и својот фабрички возач, Бразилецот Лукас ди Граси. Тркачкиот тим воедно ја доби на располагање и инфраструктурата на Audi Sport во Нојбург. Како втор пилот во Формула Е настапува Германецот Даниел Абт, кој веќе трета сезона е тимски колега со Бразилецот. Ди Граси се пласираше трет во првата сезона во формула Е, додека во ланската сезона за малку ја пропушти шансата да ја освои шампионската титула.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
19 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format