165
21 shares, 165 points

Audi реши првиот свој електричен теренец да го произведува во Брисел, место во германските фабрики. Поради овој чекор, повеќе актуелни модели ќе мораат да ја сменат локацијата.

Брисел е новиот центар за производство на електричните возила на Audi. Место во домашните фабрики во Инголштат или Некарсулм, премиум марката реши да го почне следниот чекор кон мобилноста на иднината во Белгија. Од 2018 година, во фабриката во Брисел ќе започне сериското производство на првиот електричен теренец на Audi. Во истата фабрика ќе се изработуваат и батериите за електричниот погон. Продукцијата на Audi A1 ќе се пресели од Брисел во шпанскиот Марторел, а таму произведуваниот Audi Q3 ќе се пресели во Унгарија, во Гјор.

Од овие моделски рокади ќе профитираат производствените центри што се надвор од матичната територија на марката. Според шефот Руберт Штадлер, целта е да се зголеми ефикасноста на производството и да се зајакнат сите фабрики во глобалната мрежа на Audi. Тоа секако значи и обезбедување поголем број работни места надвор од Германија.

Првиот електричен теренец на Audi ќе се произведува од 2018 година само во Брисел, од каде што ќе се снабдува глобалниот пазар. Студијата Audi e-tron quattro concept од салонот во Франкфурт веќе го најави идниот сериски модел, кој ќе се позиционира меѓу Audi Q5 и Audi Q7. Трите електромотори и батериите со голем капацитет ќе се погрижат на возилото да му обезбедат спортски перформанси и динамични возни својства, но и многу поголем досег отколку сегашните возила со погон на струја. Audi најавува досег од над 500 километри и можност за брзо полнење на батериите. Со преземањето на производството на батериите, Брисел ќе прерасне во клучна локација за електромобилноста на целиот концерн Volkswagen.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
21 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813