149
21 shares, 149 points

Aston Martin Volante Vision е името на најновото концептно возило од британската марка и тука нема ништо необично. Но, необично е тоа што не се работи за автомобил, туку за луксузно летало коешто полетува и слетува вертикално, како хеликоптер. Партнери во развојот се Универзитетот Кренфилд и „авионскиот“ Rolls-Royce

Според Aston Martin, концептот ја прикажува генијалноста на дизајнерите, иако пораката може да се разбере и поинаку. Луксузните автомобилски марки во иднина ќе се издвојуваат по тоа што повеќе нема да возат, туку ќе летаат. Триседот прикажува концепт на автономно летало за градски и меѓуградски превоз, со плагин-хибриден погон. Луксузното возење во иднина ќе значи избегнување на уличниот метеж, со пристојна брзина и со чист погон.

Aston Martin Volante Vision Concept 1

Автомобилската марка учествува во концептното возило со дизајнот, и уште поважно, го нуди своето име, додека Универзитетот и Rolls-Royce се приклучуваат со врвна експертиза во аеронаутиката и во погонската техника.

Шефот Енди Палмер: „Воздушното патување ќе биде главен дел од транспортот во иднината. Volante Vision Concept e ултимативно луксузно решение за мобилност.“

Креаторите на концептот имаат јасна визија. Патувањето до работа и назад обично трае еден час во големите светски метрополи. Volante Vision Concept ќе овозможи луѓето да живеат подалеку од урбаните средини во коишто работат, а повторно да пристигаат на работа за еден час. Градовите ќе растат, малечките градови ќе се спојуваат со нив и ќе стануваат предградие. Тоа значи дека за „бегство“ од урбаниот метеж ќе мора да се отиде уште подалеку.

Aston Martin Volante Vision Concept 2

Најверодостојниот приказ за мобилноста на иднината доаѓа од Марек Рајхман, дизајнерот на Aston Martin DB11, на новиот Vantage, на DBS Superleggera и Aston Martin Valkyrie: „Се наоѓаме на почетокот на нова генерација на урбан превоз. Вертикалната мобилност повеќе не е сон. Имаме единствена можност да создадеме концепт на луксузно летало, коешто ќе го претставува врвот во уметноста и технологијата.“

Така станува појасно. Моќните магнати во 1970-те години ги заменија суперлуксузните автомобили со приватни млазни авиони. Во последниве години, луксузот повторно се „приземјува“, но само на кусо време. Новите луксузни летала во иднина нема да носат имиња на производители на авиони, туку на производители на престижни автомобили. Со автопилот, погон на струја и веројатно уште еден милион услуги што се достапни преку интернет.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Aston Martin Volante Vision Concept

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
21 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743