107
15 shares, 107 points

Една буква значи многу во Aston Martin. Испорачателот на службените возила за најпознатиот таен агент во светот изработе верзија S од Vanquish, со моќност на дванаесетцилиндарецот зголемена на 603 КС, стегнато подвозје и дотерана аеродинамика. Најрадикалниот ефект на „S“ е во цената: Најмалку 200.000 британски фунти.

По четири години откако стартуваше втората генерација на Vanquish, Aston Martin ја претставува верзијата на својот врвен модел со додавка S во ознаката. Првиот Vanquish од 2001 година исто така имаше своја „супер“ верзија, којашто пристигна три години подоцна. Третманот му донесе поостар стил, поголема моќност и подобрена управливост на дванаесетцилиндарскиот тркач на долги патеки.

aston martin vanquish s 00010

Шестлитарскиот V12, кој на одушевување на пуристите и натаму се откажува од услугите на турбонатполнење, тука располага со 603 КС при 7.000 вртежи, односно со 30 КС повеќе отколку во стандардниот гран-туризмо. Зголемената моќност и подобрената реакција на гас е резултат од преработената вшмукувачка гранка, којашто обезбедува повеќе воздух при високи вртежи и моќно повлекување сé до црвената линија.

Повеќе спорт во спортските програми, во комфорот не се чепка

Соодветно е сменета и калибрацијата на осумстепениот менувач Touchtronic III, со цел да се постигне побрза промена на степен и порафинирана работа при мали брзини. Амортизерите, пружините и лежиштата на стабилизаторите претрпеа промени за Vanquish S да извлече уште поостра нота во спортските програми на работа на подвозјето, без тоа да влијае врз комфорот во соодветната програма.

aston martin vanquish s 00012

Спринтот до сто трае 3,5 секунди, крајната брзина изнесува 323 километри на час. Моделот се распознава по сменетата форма на предниот сплитер и задниот дифузор, коишто се изработени од карбон и се оставени без површински финиш. Во агресивниот стил на Vanquish S учествуваат и четирите издувни цевки со впечатлива димензија.

Vanquish S е достапен и во изведба Volante, а цената на британскиот пазар стартува од 199.950 фунти. Првите примероци ќе бидат испорачани веќе во декември.

[FAG id=26357]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

107
15 shares, 107 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format