142
22 shares, 142 points

Популарниот тркачки викенд на Aston Martin се враќа на Леман на 16-ти јуни, со 38 пријавени возачи, меѓу кои и поранешниот пилот во формула 1 и победник на Леман, Мартин Брандл.

Трката во времетраење од 45 минути се одржува во истиот ден со 24 часа Леман, со почеток во 10.15 часот. Првпат на „фестивалот“ ќе учествуваат и два примерока од Aston Martin Vulcan, од суперексклузивниот модел чиешто име е точно погодено за способностите на 7-литарскиот V12 под хаубата.

Поранешниот пилот во Ф1, Мартин Брандл, на трката ќе вози Vantage GT4, подготвен во неодамна отворениот AMR Performance Centre на Нирбургринг: „Не би пропуштил шанса да се тркам на преполна патека на Леман. Ја обожувам патеката.“

И шефот Енди Палмер ќе учествува на спектаклот на Aston Martin на Леман

Реткост е шефови на големите автомобилски марки да учествуваат на трка, но Енди Палмер повторно ќе го направи тоа за Aston Martin. Меѓу познатите личности се и директорот на Prodrive Дејвид Ричардс, ТВ-водителот и врвен готвач Пол Холивуд, како и Џејми Чедвик, кој во мај стана најмладиот возач на 24 часа Нирбургринг.

Од машинеријата на Aston Martin учествуваат V12 Vantage GT3, најуспешен тркачки автомобил на марката, неколку постари примероци од Vantage GT1 и GT2, па дури и победничкиот V8 Vantage GTE од 2016 година.

Како Енди Палмер го спаси Aston Martin со идеите од Nissan

Кога ќе пораснам сакам да бидам Aston Martin

Aston Martin може да биде и гарнитура за седење

Вака изгледа собир на 311 автомобили Aston Martin на едно место

 

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
22 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format