158
25 shares, 158 points

Третиот теренец од британските благородни марки следува во последното тромесечје од следната година. Aston Martin DBX штотуку ја започнува долготрајната и напорна тест-програма, прототипите моментно ги возат првите километри околу новата фабрика во Сент Етан

Теренецот на Aston Martin пристига следната есен под моделската ознака DBX. Тоа е официјалната потврда од престижната британска марка, додека јавноста за првпат ги гледа фотографиите од тестирањето на прототипите по патеката на релито во Велс. Новата фабрика на Aston Martin во Сент Етан е во непосредна близина на овие терени, ова практично е првото излегување на идниот DBX надвор од кругот на фабриката.

По компјутерските симулации на коишто отпаѓа голем дел од развојот на новите модели, натамошното созревање на третиот теренец од благородните британски марки (по Rolls-Royce Cullinan и Bentley Bentayga) ќе се одвива по Арктикот, во пустините во Средниот Исток, на Алпите, по германскиот аутобан – и задолжително – на Нирбургринг.

Aston Martin во иднина ќе ги услужува и клиентите што имаат тешки јахти за влечење

Со новиот модел, Aston Martin ќе може да ги услужи и клиентите кои бараат автомобил за теренско возење или влечно возило за тешка јахта, и кои досега мораа да се обраќаат кај останатите марки. Продажбата стартува во последниот квартал од 2019 година, а производството ќе се одвива во новата фабрика во Сент Етан, којашто понатаму ќе прерасне во центар за електричните модели на „марката со крилја“.

Aston Martin е луксузна марка на годината

Ferrari имал планови да го преземе Aston Martin во 2014 година

Само за милијардерски очи: Aston Martin DB5 за хоби-шпиуни

Како Енди Палмер го спаси Aston Martin со идеите од Nissan

Aston Martin ќе прави нова супермарка од Lagonda

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
25 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *