165
21 shares, 165 points

Актуелната ѕвезда меѓу моторите на Mercedes го освои и моделот GLC. Новиот шестцилиндарски мотор пристига во теренецот и со 367 КС му обезбедува членство во моделската фамилија AMG.

Новиот Mercedes GLC досега мораше да се снаоѓа во силната конкуренција само со четирицилиндарски мотори. Затоа, теренецот на база на класата C сега надоместува двојно и со 367 КС од трилитарскиот V6 му објавува војна на неодамна претставениот BMW X4 M40i. Овој мотор со битурбо натполнење е актуелна ѕвезда во моделската понуда на Mercedes и веќе се вградува во класите C, E, SL и SLK. Дополнително наоружен со беџот и војничките бои на Mercedes-AMG, најспортскиот модел во гамата на GLC спринтува до сто за 4,9 секунди, а електрониката му ја задржува крајната брзина на 250 километри на час.

mercedes-amg glc 43 4matic (4)За спортските возни својства, покрај нагласокот во распределбата на вртежниот момент од 520 њутнметри на задната оска, се грижат приспособлива пневматска амортизација, посебно развиена предна оска со проеменлив преносен однос во управувањето и поголеми сопирачки дискови изработени од композит. Возачот може да избира меѓу пет различни програми со коишто се регулира работата на подвозјето, моторот, менувачот и контролата на стабилноста.

Вообичаено за моделите од семејството „43“ на Mercedes-AMG GLC 43 4Matic се држи умерено во манифестирањето на својата моќ. На стандардниот спортски пакет AMG му се придружуваат дијамантска маска, модифицирани браници и бандажи од 19 инчи. Продажбата на GLC 43 4Matic стартува во јуни.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
21 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format