116
16 shares, 116 points

Во матичната фабрика на Ford во Келн се произведе седуммилионитиот примерок од Ford Fiesta. Производството на популарниот модел на Ford, кој во минатата година беше најпродаван модел во сегментот во Европа, стартуваше во Келн во 1979 година.

Во фабриките на Ford во Европа досега се произведени 15 милиони примероци од Fiesta. Деведесет проценти од возилата што се произведуваат во Келнсе наменети за извоз во повеќе од 60 земји. Актуелниот модел е од седмата генерација и се произведува во каросериски изведби со три и со пет врати, како ван и како спортски модел ST.

Првата генерација на Ford Fiesta дебитираше во 1976 година и создаде комплетно нов пазарен сегмент

Од производствените линии во Келн просечно излегуваат околу 1.650 примероци од Fiesta на ден. Производствениот процес по возило трае околу 13 часови. Во 1995 година, пред модернизацијата на фабриката, за едно возило просечно беа потрени меѓу 18 и 19 часови.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

116
16 shares, 116 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743