145
21 shares, 145 points

Автомобилската индустрија е една од главните бранши во коишто наоѓа примена 3D-печатењето. Бројот на новоотворени работни места за специјалисти за 3D-печат во германските компании лани се зголемил за близу 90 проценти.

Техниката на 3D-печатење постигна огромен пробив во минатата година. Тоа се покажува и во бројот на огласи за вработување на експерти за 3D-печатење во германската индустрија. Бројот на распишани конкурси во сите бранши лани се зголемил за 88 проценти, со вкупно 4.100 нови работни места.

Само во последните две години се вработени преку 6.000 специјалисти за техника на тридимензионално печатење. Најмногу вработувања има во браншата машиноградба и постројки, кадешто отпаѓаат околу 2.200 места. На второто место е автомобилската индустрија со 1.400 места, потоа следат стоматолошката и медицинска техника со 1.350 и воздухопловството со 1.300 места. Лани трипати се зголемил бројот на работни места за специјалисти за 3D-печат во автомобилската индустрија, стоматолошката и медицинска техника, како и во аеронаутиката.

Во најголемиот број огласи се бараат конструктори и машински инженери, програмери, експерти за продажба и развој на пазар, како и експерти за истражување и развој. На регионално ниво предводи Минхен, кадешто отпаѓаат околу 15 проценти од вработувањата во 3D-печатот.

Резервни делови за олдтајмери од 3D-печатар

Делови од 3D-печатар во тркачките болиди на BMW


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

145
21 shares, 145 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743