138
19 shares, 138 points

Специјалистот за погон на струја Venturi го претстави болидот за уривање рекорди. Актуелната вредност е 495 km/h, Французите веруваат дека ќе постигнат преку 600 km/h.

Дури и ако обидот за поставување нов рекорд не успее, Venturi нема да има причина да жали. Во 2010 година тие го поставија актуелниот рекорд за електрични автомобили на 495 km/h и сега се натпреваруваат сами со себе. Болидот со ознака VBB 3.0 е развиен во соработка со Универзитетот во Охајо и поседува моќност од 3.000 КС.

Електричното возило во форма на цигара веќе е подготвено за рекордното возење, но мора да се чекаат подобри временски услови. Точниот датум не е утврден, но сосема е извесно дека рекордот ќе се урива до крајот на оваа година, затоа што во следната веќе претстои нов обид за поставување рекорд на 700 km/h. Во 2015 година ќе се оди на уште побрзо. Зад воланот на Venturi VBB 3.0 ќе седи искусниот возач и актуелен рекордер Роџер Шроер од Центарот за развој на транспорт во Охајо.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
19 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813