167
21 shares, 167 points

Модел од претходната класа В на Mercedes со погон на водород мина без престан 300.000 километри, докажувајќи ја технолошката зрелост на овој погон на иднината.

Уште од 2010 година, моделот од класата B со погон на водород се користи секојдневно од страна на европските и американските клиенти на Mercedes. Оттука е сосема нормално што B-Class F-Cell сега го постави рекордот за најдого возење со автомобил со погон на водород, со преку 300.000 километри. Целата флота на Mercedes од тест возила со горивна ќелија, којашто во меѓувреме порасна на преку 300 возила, досега има изминато повеќе од девет милиони километри. Инженерите ги користат искуствата со тест возилата за откривање на евентуалните недостатоци и за натамошно усовршување на погонот.

Паралелно со Mercedes, слични тестирања прават и партнерите Ford и Nissan, според договорот за претставување на заедничка погонска единица со погон на водород до 2017 година, со цел трите партнери да постигнат повисока продажба и на тој начин побрзо да ги повратат вложувањата во развој на горивната ќелија. Daimler работи и на изградба на мрежа од станици за полнење водород, како следен предуслов за прифаќање на новиот погон од страна на купувачите. Погонот со водород во основата е погон на струја, со таа разлика што место енергијата за погон на електромоторот да се црпи од тешките и скапи батерии, таа се произведува преку реакција на ладна фузија во модулот од горивни ќелии.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

167
21 shares, 167 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743