128
18 shares, 128 points

Кога марката со дивата мачка неодамна откупи огромна приватна колекција од олдтајмери можеше да се насети дека се подготвува нешто посебно. Тоа и се случи, олдтајмерите се подготвени за возење.

Jaguar денес го најави отворањето на специјалното одделение Jaguar Heritage Driving Experience, коешто нуди единствена можност да се седне зад воланот на легендите на британската марка, како D-type или E-Type, но и во актуелните модели, вклучувајќи го најсилниот модел во историјата на Jaguar, купето F-Type R. Олдтајмерите на Jaguar ќе почнат да возат на тест патеката на површина од 80 хектари во Ворвикшир од следниот месец. Повеќето од овие возила потекнуваат од приватната колекција од 500 олдтајмери што Jaguar ја откупи неодамна.

Љубителите на англиската марка под знакот на дивата мачка можат да избираат меѓу различни пакети, зависно од расположението, ентузијазмот или од паричникот. За 95 фунти се добива можност на совозачкото седиште да се искуси возењето во историските модели како XK150 или Mark 2, како и споредбено возење во серијата 1 и серијата 3 од E-Type, односно во нов и стар модел, како E-type и F-type. За полчасовно седнување зад воланот на овие автомобили е потребно малку повеќе, 250 фунти.

За фанатиците по мотоспортот може да се добие полудневно искуство во возење на тркачките легенди од 1950-те години, како C и D-type, во присуство на професионален возач на совозачкото седиште. Во пакетот за 750 евра влегуваат и возења во XKSS и F-type R Coupe, вклучувајќи и ручок. Цел ден со олдтајмерите на Jaguar чини 2.000 фунти и покрај возење на сите понудени олдтајмери и актуелни ѕверки на марката, дополнително вклучува возење на ексклузивните модели, како „недоработените“ примероци од E-type, па сé до шоферски трансфер со класична лимузина до ресторан.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

128
18 shares, 128 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format