148
20 shares, 148 points

Американскиот специјалист Hennessey изработи специјална серија „World’s Fastest“ од нивниот Venom GT за одбележување на рекордерското возење. Неофицијално, Venom е најбрз автомобил на светот.

Во минатиот месец, американскиот суперавтомобил со 1244 КС постави нов гинисов рекорд за забрзување од место, со постигнувањето 300 km/h за само 13,63 секунди. Најбрзиот автомобил во светот во истиот обид постигна крајна брзина од 435 километри на час, но поради тоа што не беа задоволени критериумите, рекордот на Hennessey не беше потврден од Гинис. Со тоа, Bugatti Veyron Super Sport и натаму ја држи официјалната титула на најбрз во светот.

На разочарување на добро ситуираните љубители на Hennessey, само три примероци ќе се изработат од серијата World’s Fastest – и сите се веќе продадени, по цена од 1,25 милион долари за парче. Специјалниот Venom GT е лакиран во бело, а средишната лента ги прикажува боите на американското знаме.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
20 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743